Aktuality

Třídní schůzky

Připomínáme rodičům a zákonným zástupcům žáků, že třídní schůzky se konají v úterý 31. 3. 2015 v 16.30. Výjimkou jsou třídy OKA 1 a PO 2, jejichž třídní schůzky začínají v 17.00. Rodiče na nich budou seznámeni s prospěchem a chováním našich žáků. Zároveň budou informováni o aktuálním dění ve škole a o připravovaných akcích. Po třídních schůzkách mají možnost konzultovat prospěch s jednotlivými vyučujícími.

Jsme pětihvězdičková škola
Stali jsme se 4. nejlépe hodnocenou školou Středočeského kraje!

Od listopadu 2014 do ledna 2015 se všichni žáci a absolventi středních škol z celé České republiky mohli prostřednictvím Facebooku zapojit do hlasování organizovaného portálem StředníRoku.cz. Tento projekt již od roku 2011 zjišťuje kvalitu středních škol v České republice z pohledu studentů a absolventů, kteří důvěrně znají prostředí a kvalitu škol a mohou je tedy asi nejobjektivněji hodnotit.

A co všechno se posuzuje? Hlasující hodnotí například celkovou spokojenost se školou, zajímavost předmětů, které se na škole vyučují, odbornost vyučujících, možnost zapojení se do projektů školy a i to, jak je škola podle jejich názoru připravila do praxe a jakou mají perspektivu na trhu práce.

Díky hlasování našich žáků a absolventů jsme se dostali mezi jediných 5 středních škol z celého Středočeského kraje, které byly oceněny 5 hvězdičkami, a v rámci kraje jsme skončili na 4. místě. Zároveň jsme se stali nejoblíbenější a nejoceňovanější střední školou v Kladně. Tento skvělý výsledek nám udělal velkou radost, neboť nám potvrdil, že to co děláme, asi děláme dobře. Děkujeme proto všem našim žákům i absolventům, že naši práci takto ocenili.

Přijímací řízení

Všechny informace o oborech vzdělávání a přijímacím řízení jsou k dispozici v záložce UCHAZEČ.

Zájezd do Francie

I v letošním školním roce se uskuteční výměnný poznávací zájezd do Paříže, který pořádáme ve spolupráci s naší partnerskou školou Lyceé Jean MacéVitry. Naši francouzští přátelé nás navštíví ve dnech 9. – 14. dubna 2015. My se s našimi žáky vydáme do Francie v termínu 14. – 21. května 2015, abychom využili hezkého jarního počasí.

Čeká nás nejen poznávání francouzského života, ale i nejvýznamnější památky francouzské metropole a jejího okolí - Eiffelovka, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, katedrála Notre-Dame, bazilika Sacré-Coeur, bulvár ChampsElyssees, moderní čtvrť LeDéfence, noční plavba lodí po řece Seině, známý zámek ve Versailles a mnoho dalšího (bližší informace zde).

Přihlášky, které jsou ke stažení zde, se odevzdávají Mgr. Lence Dvořákové (kabinet č. 3).

Naši instalatéři opět nejlepší ve Středočeském kraji

Dne 25. 2. 2015 se žáci 3. ročníku oboru Instalatér zúčastnili XVIII. ročníku krajského kola soutěže odborných znalostí ,,Učeň Instalatér 2015“ pořádané Cechem topenářů a instalatérů ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Střední školou polytechnickou Brno. Krajské kolo se konalo v prostorách SOU a SOŠ stavební Kolín.

Naši školu reprezentovali žáci Jiří Klůc a Roman Farbár ze třídy I 3, kteří se museli vypořádat s několika úkoly, jak teoretickými, tak praktickými. Kromě teoretických testů, které měly elektronickou podobu, je čekaly například i kompletace závěsného systému Geberit – Duofix (montáž závěsné mísy a sedátka včetně ovládacího tlačítka), montáž umyvadla včetně instalace stojánkové baterie a odpadní armatury, napojení na rozvod vody a odpadu a provedení zkoušky těsnosti. Součástí praktické části soutěže byla i práce s mědí (pájení a lisování mědi), práce s PPR (svařování plastů) a práce s ocelí (svařování a ohýbání oceli). Nakonec museli soutěžící realizovat i montáž celkové sestavy měď – ocel - PPR a provést tlakovou zkoušku.

Naši reprezentanti podali vyrovnané výkony ve všech částech soutěže a přesvědčili se, že náročná příprava se vyplácí, neboť dokázali porazit všechny své soupeře. Roman Farbár v krajském kole zvítězil a Jiří Klůc obsadil 2. místo. Díky tomu jsme samozřejmě zvítězili i v kategorii družstev a postupujeme do celorepublikového kola, které se bude konat na jaře tohoto roku v Brně.

Úspěšným reprezentantům školy gratulujeme a děkujeme všem pedagogům, kteří se na jejich přípravě podíleli.

Fotogalerie

Naši žáci v Londýně

Ve dnech 1. – 5. 12. 2014 se 30 našich žáků v doprovodu svých učitelů anglického jazyka vydalo na návštěvu adventního Londýna. Žáci byli ubytováni v hostitelských rodinách, a měli tak možnost zdokonalit se v anglickém jazyce.

Kromě toho je samozřejmě čekala návštěva nejvýznamnějších historických a kulturních památek. Navštívili Westminsterské opactví, Parlament, Buckinghamský palác, Národní galerii, Národní přírodopisné muzeum, Národní vědecké muzeum, Shakespearovo divadlo i pevnost Tower. Viděli i Tower Bridge, vyzkoušeli jízdu London Eye a velké nadšení vyvolala i plavba lodí po řece Temži, čtvrť Soho, vánoční trhy v Hyde Park či nákupy na Oxford Street.

Všichni účastníci zájezdu se vrátili nadšení a my i za ně děkujeme učitelům anglického jazyka, kteří celou akci zorganizovali.

Fotogalerie

Naši žáci jsou 5. nejlepší v republice

Žáci z kroužku programování se po úspěchu v semifinále zúčastnili 12. prosince 2014 univerzitního finále soutěže v programování Lego Mindstorms. Jejich úkolem bylo naprogramovat robota tak, aby dokázal projít ve stanoveném čase jakýmkoliv bludištěm.

Finále se zúčastnilo celkem 10 středoškolských týmů z celé republiky, které úspěšně prošly třemi semifinálovými koly, a 18 týmů sestavených ze studentů Katedry řízení ČVUT, kteří postoupili z univerzitních semifinálových kol.

Naši reprezentanti Martin Šedivý, Dušan Zvonař a Tomáš Hnízdil, studenti oboru Mechanik elektrotechnik, byli úspěšní již od prvního kola, ve kterém získali 74 bodů z 80 možných. Stali se tak 6. nejlepším týmem a bez problémů postoupili mezi 16 nejlepších. Ve vyřazovacím kole narazili na soupeře z Gymnázia České Budějovice, které bez problému porazili. Na rozdíl od semifinálových jízd zde byly k vidění již konstrukce dosahující téměř maximálního počtu bodů. A náš tým byl jedním z nich!

Teprve v osmifinále nám malá technická závada v druhé jízdě zabránila v dalším postupu a nakonec jsme skončili na 5. místě, což je v konkurenci 18 vysokoškolských týmů a 10 středoškolských týmů, z nichž 8 bylo tvořeno studenty gymnázií, úspěch, který jsme ani neočekávali. Žáci hravou formou pochopili základy programovacích jazyků a osobně se seznámili s prostředím fakulty řízení na ČVUT. Třeba některý z nich bude mít díky této zkušenosti zájem studovat zrovna tento obor na VŠ.

Gratulujeme nejen našim úspěšným žákům, ale i jejich vyučujícímu Ing. Petru Podobovi, který je na soutěž připravoval.

Dle našich reprezentantů je pro ně tento úspěch výzvou do příštího ročníku, který by měl být podle slov vedoucího katedry řízení ČVUT prof. Šebka mezinárodním. Takže nám příští rok držte palce.

Fotogalerie

Soutěž v německém jazyce

21. ledna 2015 se Jakub Kořánek ze třídy DPO 3 zúčastnil okresního kola soutěže v německém jazyce, které se konalo v kladenském středisku volného času Labyrint. Ačkoliv soutěž byla určena pro studenty všech středních škol a neměla speciální kategorii pro žáky škol odborných, předvedl Jakub Kořánek, že se naši žáci i v německém jazyce mohou rovnat s těmi nejlepšími. Ve velké konkurenci skončil na hezkém 6. místě. Před ním se umístili pouze 4 zástupci kladenských a slánských gymnázií a studentka Obchodní akademie Slaný. Gratulujeme.

Lyžařský výcvikový zájezd 2015

I v letošním školním roce se žáci 1. ročníků vybavení lyžemi a snowboardy vydali do Rejdic v Jizerských horách. Ve dvou turnusech se od 10. ledna za asistence našich instruktorů zdokonalovali ve sjezdovém lyžování a v jízdě na snowboardu. Ačkoliv pro mnohé z nich to bylo první setkání se zimními sporty tohoto druhu, brzy jim přišli na chuť a téměř všichni již druhý den sjížděli sjezdovku bez problémů. O jejich dobré náladě se můžete přesvědčit zde.

Školní parlament

Dne 4. 12. 2014 se sešel Školní parlament. Žáci společně s vedením školy diskutovali o problémech týkajících se školy i odborného výcviku.

Srdíčkový den

Dne 2. 12. 2014 se 16 žáků z naší školy zúčastnilo vánočního prodeje reklamních předmětů pro občanské sdružení „Život dětem“. Výtěžek je určen na pomoc vážně nemocným dětem, které jsou stabilně odkázány na domácí péči svých rodičů, a to na zakoupení různých rehabilitačních a zdravotních pomůcek, invalidních vozíčků, zdravotních kočárků apod.

Hodnocení odborné exkurze – Mnichov

Ve dnech 13 a 14. listopadu 2014 jsme se zúčastnili tematické odborné exkurze v německém Mnichově, která byla pořádána v rámci projektu Praxí ke kvalitě. První den jsme měli možnost navštívit veletrh elektroniky „Electronica 2014“. Celkem v deseti halách jsme mohli shlédnout nejnovější trendy elektroniky.

Veletrh byl zaměřen z 90% na slaboproudou elektroniku. Vedle velkoobchodních společností z celého světa se zde prezentovali zejména významní výrobci součástkové základny. Dalším dominantním odvětvím byla prezentace firem zabývajících se výrobou displejů a optoelektronických komponentů. Menší, ale v porovnání s možností našich veletrhů obrovská část, byla věnována datovým přenosům.

Do oblasti automatizační techniky zasahovala část prezentující senzoriku a řídící systémy v automobilech.

Na prohlídku výstavy byly určeny 4 hodiny. Na tak obrovské množství vystavovatelů je to opravdu hodně málo a bylo tak možno k podrobnějšímu zkoumání vytipovat pouze některé zajímavé produkty.

Druhý den jsme navštívili výstavu BMW museum a BMW svět. V museu jsme měli možnost shlédnou v podstatě celý historický vývoj produkce firmy od 30. let minulého století. K vidění byly různé typy motocyklů a automobilů včetně sportovních verzí. Velmi také zaujaly vystavované motory a to jak pro automobily, tak i motory letecké, na jejichž výrobě v podstatě firma začínala.

Další část prohlídky patřila současným trendům vývoje značky. Zde jsme se měli možnost seznámit s novými modely osobních automobilů a vyzkoušet si i jejich pohodlí. Asi nejvíce zaujal model BMW i8, což je hybridní automobil využívající klasické palivo a elektrický pohon. Součástí výstavy byly také modely Cooper Mini a luxusní vozy značky Rolls – Royce.

Závěr celé dvoudenní exkurze patřil návštěvě olympijského sportovního areálu v Mnichově. Bohužel přístup do hal nebyl možný, zpřístupněn byl pouze plavecký stadion.

Celkově lze tuto exkurzi hodnotit jako velmi přínosnou. Nabyté informace a zkušenosti lze využít při výuce elektroniky, konstrukce motorů a automobilů i při výuce průřezových témat.

Fotogalerie

Naši žáci opět úspěšní v soutěži odborných dovedností

V celostátní soutěži v Českých Budějovicích, která se každoročně koná při příležitosti výstavy „Vzdělání a řemeslo“ a je zaměřena na porovnání odborných dovedností žáků studujících v elektro oborech opět zabodovali naši žáci. Tentokrát Martin Šedivý (třída MET3, obor mechanik elektrotechník) a Radek Malý (třída AEE3, obor elektrikář), kteří svým výkonem úspěšně reprezentovali naši školu. Martin Šedivý obsadil vítězné první místo v soutěži „Slaboproudá elektronika“ a Radek Malý se umístil na 2. místě v soutěži „Zapojení a ovládání točivých strojů“.

Blahopřejeme k vítězství v celostátní konkurenci a dík patří nejen žákům, ale i jejich pedagogům, kteří se nemalou měrou na tomto úspěchu podílejí.

Fotogalerie

Náš úspěch v krajském kole Středočeské In-line brusle 2014

Po úspěchu v okresním kole Středočeské In-line brusle 2014 se žáci Roman Jabůrek (třída MVI 2) a Křešimír Schildhabel (třída PO 2) vydali do Benátek nad Jizerou, aby tam reprezentovali naši školu v krajském kole této soutěže. Závod se jel na speciálním klopeném oválu pro rychlostní in-line bruslení a sestával ze dvou jízd – „maratónu“ na 1500 metrů a sprintu na 333 metrů.

V delším závodě se ihned po startu dostal do vedení Roman Jabůrek, kterého teprve v závěru předposledního kola předjel reprezentant SOŠ a SOU Hlinky. Roman ovšem zabojoval a dotáhl se na něj, ale měl smůlu, neboť jeho soupeř upadl a následoval pád i našeho závodníka. I v této situaci se ale ukázala Romanova touha vítězit, a i přes toto zdržení dojel na 3. místě.

I ve sprintu na 333 metrů se Roman Jabůrek ihned po startu dostal do vedení a teprve na cílové čáře jej předstihl reprezentant Gymnázia Čelákovice. To Romana bohužel připravilo o celkové vítězství, ale i tak obsadil krásné 2. místo, navíc se stejným počtem bodů jako vítěz. Zapomenout nesmíme ani na našeho druhého zástupce Křešimíra Schildhabela, který i přes problémy se zapůjčenými bruslemi skončil na výborném pátém místě.

Poděkování patří oběma našim žákům zejména za jejich bojovnost a nasazení, s jakým reprezentovali naši školu.

Fotogalerie

Naši žáci na výcviku jednotek PO a letecké služby Policie ČR

Ve středu 17. 9. 2014 se žáci 3. ročníku oboru Požární ochrana zúčastnili součinnostního výcviku jednotek PO a letecké služby Policie ČR. Výcvik jednotek PO zaměřený na hašení požárů pomocí vrtulníku letecké služby Policie ČR s bambi vakem v podvěsu proběhl na letišti Aeroklubu Kladno Velká Dobrá. Cvičení se zúčastnilo celkem čtrnáct jednotek požární ochrany z kladenského okresu a naši žáci využili jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči způsob plnění bambi vaku, navigaci posádky vrtulníku na místo hašení a shoz pomocí radiostanic. Kromě bambi vaku, který byl plněn od CAS pomocí 2 x B proudů a speciálních proudnic, se v praxi seznámili i s mobilními velkokapacitními zásobníky vody o objemu 7 a 35 m3.

Zajímavé bylo i shledání našich současných žáků s těmi bývalými, kteří se na cvičení podíleli již jako členové zúčastněných jednotek PO.

Fotogalerie

Nejlepší v okrese, nejlepší v kraji, pátí v republice – naši hokejbalisté

Vyhráli okresní kolo, vyhráli krajské kolo a 29. května odjeli pod vedením Mgr. Hynka Mrázka na pražskou Palmovku, aby se zúčastnili celostátního finále turnaje Hokejbal proti drogám. Naše mužstvo ve složení Karel Šmíd, Martin Kehar (oba z třídy MMV2), KrešimirSchildhábel (PO1), Patrik Šmíd (SPT3), Lukáš Hulcr (MED3), Martin Seidl (I3), Roman Jabůrek (ISM2), David Kohout (MMV3) a Jan Švagr (DPT1) se probojovalo mezi nejlepší hokejbalisty středních škol z ČR.

Ani zde nezklamali a v závěrečném hodnocení měli na svém kontě dvě výhry, dvě remízy (s prohrou na nájezdy) a jednu jedinou prohru.

Poněkud nelogické počítání zápasů nás sice zařadilo až na páté místo, ale i to je pro nás velkým vítězstvím. Prohráli jsme jen s týmem Pardubic, a to pouze nejtěsnějším možným poměrem – 0:1. A jaké byly ostatní výsledky?Ústí nad Labem jsme porazili 3:1 a s Prahou a Mostem remizovali 2:2, resp. 1:1. V závěrečném boji o páté místo jsme jasným způsobem deklasovali Hradec Králové 8:2.

Děkujeme nejen všem naším hokejbalistům, ale i jejich trenérovi, manažerovi a řidiči v jedné osobě – Mgr. Hynku Mrázkovi – za vzornou reprezentaci školy na všech třech turnajích.

Fotogalerie

Finále soutěže odborných dovedností „Učeň instalatér 2014“

Finálové klání soutěže se již tradičně v rámci stavebních veletrhů na výstavišti v Brně ve dnech 23. a 24. dubna 2014. Organizátorem je Cech topenářů a instalatérů ČR ve spolupráci se Střední školou polytechnickou Brno, Jílová 36g. Soutěže se účastnily vítězové krajských kol z celé České republiky a Prahy.

Úkolem soutěžících byla montáž závěsného WC a osazení tlačítek, montáž umyvadla včetně stojánkové baterie a dopojení na odpad a vodu, ohýbání a svařování ocelových trubek, ohýbání a pájení Cu potrubí a fitinek a svařování plastů. Následovalo spojení těchto tří druhů materiálu dohromady a provedení tlakové zkoušky těsnosti.

Část soutěže byla věnována i vědomostním otázkám z BOZP a odbornosti oboru.

Slavnostní vyhodnocení proběhlo v areálů Brněnských veletrhů.

Z celkového počtu 850 žáků oboru instalatér postoupilo do závěrečného finále 28 žáků. Žák Vaněk obsadil 20. místo a žák Holeček 25. místo. V jednotlivé disciplíně svařování plastů se žák Vaněk umístil na 5 místě, od třetího místa ho dělil jeden bod.

Vítěz krajského kola SOČ je z naší školy

Dne 29. 4. 2014 se konalo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Naši školu reprezentovali Martin Šedivý a Ondřej Gaži (třída MET2) s projektem digitálních hodin se školním zvoněním a Tomáš Ryba (třída AEE2) s projektem přístrojové desky pro simulátor jízdy.

Z celkem 73 přihlášených prací v kategorii elektronika a telekomunikace porotu nejvíce zaujal projekt Tomáše Ryby. Jeho práci ocenili 1. místem a doporučili postup do republikového kola, které se bude konat ve dnech 13. – 16. 6. 2014 v Plzni. Žáci Martin Šedivý a Ondřej Gaži obsadili pěkné 3. místo.

Blahopřejeme a za příkladnou reprezentaci školy děkujeme nejen soutěžícím, ale i učitelům, kteří je podporovali a pomáhali jim s přípravou. Tomáši Rybovi držíme palce, aby v silné konkurenci celostátního klání obstál co nejlépe.

Fotogalerie

Soutěž odborných dovedností „Učeň instalatér 2014“

V letošním školním roce se konal již 17. ročník soutěže odborných dovedností v oboru instalatér. Vzhledem k zavedení nového systému průběhu a hodnocení soutěže se krajská kola Středočeského kraje, Jihočeského kraje a Kraje Vysočina konala společně ve Střední škole stavební Jihlava dne 4. března 2014. Naši školu reprezentovali žáci 3.ročníku Tomáš Holeček a Michal Vaněk. I přes nový, neznámý systém průběhu a hodnocení soutěže, se našim žákům podařilo vybojovat 1.místo v rámci Středočeského kraje a tím i postup do celostátního kola, které se uskuteční v měsíci dubnu v Brně v rámci stavebních veletrhů. Za výsledek patří poděkování žákům i pedagogickým pracovníkům, kteří se podíleli na přípravě.

Fotogalerie

Soutěž odborných dovedností „Karosář junior 2014“

Krajské kolo soutěže odborných dovedností v oboru karosář se v letošním roce konalo ve Středním odborném učilišti strojírenském, Škoda auto a.s. v Mladé Boleslavi dne 20.3.2014. Součástí soutěže byl test na PC, poznávací část a praktický úkol. Naši školu reprezentoval žák 3.ročníku Josef Kloc. V silné konkurenci obsadil náš žák výborné 2.místo. Za přípravu a umístění patří poděkování žákovi i pedagogickém doprovodu.

Zahájena výuka v nových dílnách

Dne 27. 3. 2014 byl slavnostně ukončen projekt „Modernizace dílen odborného výcviku SOŠ a SOU, Kladno, Dubská“, který byl realizován za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a zřizovatele školy – Středočeského kraje.

Za účasti náměstka hejtmana Středočeského kraje a 1. náměstka primátora města Kladna Bc. Zdeňka Syblíka, vedoucího Odboru školství, mládeže a sportu SK PaedDr. Pavla Schneidera, ředitele Úřadu regionální rady Ing. Václava Chytila a dalších významných hostů bylo slavnostně otevřeno šest elektrodílen, dvě autodílny a jedna elektrolaboratoř. Nejmodernější technika, kterou jsou dílny pro výuku studijních i učebních oborů vybaveny, zaručuje, že se škola stane i hrou a zábavou.

Napsali o nás:

Fotogalerie

Další dvě vítězství pro naši školu!

V celostátní konkurenci zvítězil žák naší školy Martin Kříž (3. ročník obor elektrikář) v soutěžích pořádaných každoročně při příležitosti výstavy „Vzdělání a řemeslo“ v Českých Budějovicích. Obhájil tak loňské prvenství naší školy a získal dvě první místa v oboru elektrotechniky v soutěžích zapojení točivých strojů a zapojení bytové elektroinstalace.

Svojí vynikající odbornou připraveností se tak připojil k dalším našim žákům, kteří jsou každoročně oceňováni v soutěžích „Učeň instalatér“.

Blahopřejeme k mimořádnému úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Forogalerie