Aktuality

Maturitní zkoušky 2015

Všichni žáci, kteří se přihlásili k maturitní zkoušce v termínu Jaro 2015, jsou povinni podepsat Výpis z přihlášky k maturitní zkoušce. Mohou tak učinit v sekretariátu kanceláře zástupce ředitele pro TV u Ing. Adamové v těchto termínech:

  • pondělí 15. 12. 2014: 8:00 – 18.00
  • úterý 16. 12. 2014: 6.45 – 12.30
  • středa 17. 12. 2014: 6.45 – 12.30
  • čtvrtek 18. 12. 2014: 6.45 – 12.30
  • pátek 19. 12. 2014: 6.45 – 8.00

Další možností je Výpis vytisknout z mailu uvedeného v přihlášce, podepsat jej a zaslat do školy poštou, popř. zanechat jej osobně na vrátnici (každý den od 6.30 do 15.00). Nejzazším termínem pro podepsání či odevzdání Výpisu je pátek 19. prosince 2014.

Výsledky voleb do Školské rady

Ve volbách do Školské rady SOŠ a SOU, Kladno, Dubská, které se konaly dne 18. 11. 2014, získali z kandidujících zástupců zletilých žáků a studentů školy a zákonných zástupců nezletilých žáků nejvyšší počet hlasů, a stávají se proto členy Školské rady:

  • Andrea Bednářová (matka nezletilého žáka) – 147 platných hlasů
  • Petr Pleiner (zletilý žák) – 133 platných hlasů

Zájezd do Francie

I v letošním školním roce se uskuteční výměnný poznávací zájezd do Paříže, který pořádáme ve spolupráci s naší partnerskou školou Lyceé Jean MacéVitry. Naši francouzští přátelé nás navštíví ve dnech 9. – 14. dubna 2015. My se s našimi žáky vydáme do Francie v termínu 14. – 21. května 2015, abychom využili hezkého jarního počasí.

Čeká nás nejen poznávání francouzského života, ale i nejvýznamnější památky francouzské metropole a jejího okolí - Eiffelovka, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, katedrála Notre-Dame, bazilika Sacré-Coeur, bulvár ChampsElyssees, moderní čtvrť LeDéfence, noční plavba lodí po řece Seině, známý zámek ve Versailles a mnoho dalšího (bližší informace zde).

Přihlášky, které jsou ke stažení zde, se odevzdávají Mgr. Lence Dvořákové (kabinet č. 3).

Den otevřených dveří

Školní parlament

Dne 4. 12. 2014 se sešel Školní parlament. Žáci společně s vedením školy diskutovali o problémech týkajících se školy i odborného výcviku.

Srdíčkový den

Dne 2. 12. 2014 se 16 žáků z naší školy zúčastnilo vánočního prodeje reklamních předmětů pro občanské sdružení „Život dětem“. Výtěžek je určen na pomoc vážně nemocným dětem, které jsou stabilně odkázány na domácí péči svých rodičů, a to na zakoupení různých rehabilitačních a zdravotních pomůcek, invalidních vozíčků, zdravotních kočárků apod.

Hodnocení odborné exkurze – Mnichov

Ve dnech 13 a 14. listopadu 2014 jsme se zúčastnili tematické odborné exkurze v německém Mnichově, která byla pořádána v rámci projektu Praxí ke kvalitě. První den jsme měli možnost navštívit veletrh elektroniky „Electronica 2014“. Celkem v deseti halách jsme mohli shlédnout nejnovější trendy elektroniky.

Veletrh byl zaměřen z 90% na slaboproudou elektroniku. Vedle velkoobchodních společností z celého světa se zde prezentovali zejména významní výrobci součástkové základny. Dalším dominantním odvětvím byla prezentace firem zabývajících se výrobou displejů a optoelektronických komponentů. Menší, ale v porovnání s možností našich veletrhů obrovská část, byla věnována datovým přenosům.

Do oblasti automatizační techniky zasahovala část prezentující senzoriku a řídící systémy v automobilech.

Na prohlídku výstavy byly určeny 4 hodiny. Na tak obrovské množství vystavovatelů je to opravdu hodně málo a bylo tak možno k podrobnějšímu zkoumání vytipovat pouze některé zajímavé produkty.

Druhý den jsme navštívili výstavu BMW museum a BMW svět. V museu jsme měli možnost shlédnou v podstatě celý historický vývoj produkce firmy od 30. let minulého století. K vidění byly různé typy motocyklů a automobilů včetně sportovních verzí. Velmi také zaujaly vystavované motory a to jak pro automobily, tak i motory letecké, na jejichž výrobě v podstatě firma začínala.

Další část prohlídky patřila současným trendům vývoje značky. Zde jsme se měli možnost seznámit s novými modely osobních automobilů a vyzkoušet si i jejich pohodlí. Asi nejvíce zaujal model BMW i8, což je hybridní automobil využívající klasické palivo a elektrický pohon. Součástí výstavy byly také modely Cooper Mini a luxusní vozy značky Rolls – Royce.

Závěr celé dvoudenní exkurze patřil návštěvě olympijského sportovního areálu v Mnichově. Bohužel přístup do hal nebyl možný, zpřístupněn byl pouze plavecký stadion.

Celkově lze tuto exkurzi hodnotit jako velmi přínosnou. Nabyté informace a zkušenosti lze využít při výuce elektroniky, konstrukce motorů a automobilů i při výuce průřezových témat.

Fotogalerie

Naši žáci opět úspěšní v soutěži odborných dovedností

V celostátní soutěži v Českých Budějovicích, která se každoročně koná při příležitosti výstavy „Vzdělání a řemeslo“ a je zaměřena na porovnání odborných dovedností žáků studujících v elektro oborech opět zabodovali naši žáci. Tentokrát Martin Šedivý (třída MET3, obor mechanik elektrotechník) a Radek Malý (třída AEE3, obor elektrikář), kteří svým výkonem úspěšně reprezentovali naši školu. Martin Šedivý obsadil vítězné první místo v soutěži „Slaboproudá elektronika“ a Radek Malý se umístil na 2. místě v soutěži „Zapojení a ovládání točivých strojů“.

Blahopřejeme k vítězství v celostátní konkurenci a dík patří nejen žákům, ale i jejich pedagogům, kteří se nemalou měrou na tomto úspěchu podílejí.

Fotogalerie

Náš úspěch v krajském kole Středočeské In-line brusle 2014

Po úspěchu v okresním kole Středočeské In-line brusle 2014 se žáci Roman Jabůrek (třída MVI 2) a Křešimír Schildhabel (třída PO 2) vydali do Benátek nad Jizerou, aby tam reprezentovali naši školu v krajském kole této soutěže. Závod se jel na speciálním klopeném oválu pro rychlostní in-line bruslení a sestával ze dvou jízd – „maratónu“ na 1500 metrů a sprintu na 333 metrů.

V delším závodě se ihned po startu dostal do vedení Roman Jabůrek, kterého teprve v závěru předposledního kola předjel reprezentant SOŠ a SOU Hlinky. Roman ovšem zabojoval a dotáhl se na něj, ale měl smůlu, neboť jeho soupeř upadl a následoval pád i našeho závodníka. I v této situaci se ale ukázala Romanova touha vítězit, a i přes toto zdržení dojel na 3. místě.

I ve sprintu na 333 metrů se Roman Jabůrek ihned po startu dostal do vedení a teprve na cílové čáře jej předstihl reprezentant Gymnázia Čelákovice. To Romana bohužel připravilo o celkové vítězství, ale i tak obsadil krásné 2. místo, navíc se stejným počtem bodů jako vítěz. Zapomenout nesmíme ani na našeho druhého zástupce Křešimíra Schildhabela, který i přes problémy se zapůjčenými bruslemi skončil na výborném pátém místě.

Poděkování patří oběma našim žákům zejména za jejich bojovnost a nasazení, s jakým reprezentovali naši školu.

Fotogalerie

Naši žáci na výcviku jednotek PO a letecké služby Policie ČR

Ve středu 17. 9. 2014 se žáci 3. ročníku oboru Požární ochrana zúčastnili součinnostního výcviku jednotek PO a letecké služby Policie ČR. Výcvik jednotek PO zaměřený na hašení požárů pomocí vrtulníku letecké služby Policie ČR s bambi vakem v podvěsu proběhl na letišti Aeroklubu Kladno Velká Dobrá. Cvičení se zúčastnilo celkem čtrnáct jednotek požární ochrany z kladenského okresu a naši žáci využili jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči způsob plnění bambi vaku, navigaci posádky vrtulníku na místo hašení a shoz pomocí radiostanic. Kromě bambi vaku, který byl plněn od CAS pomocí 2 x B proudů a speciálních proudnic, se v praxi seznámili i s mobilními velkokapacitními zásobníky vody o objemu 7 a 35 m3.

Zajímavé bylo i shledání našich současných žáků s těmi bývalými, kteří se na cvičení podíleli již jako členové zúčastněných jednotek PO.

Fotogalerie

Triatlon 2014

Dne 20. 6. 2014 se uskutečnila tradiční sportovní soutěž Triatlon Lidice, organizovaná naší školou k uctění památky lidických obětí 2. světové války.

Mezi 24 závodníky byli i dva žáci z naší družební školy ze slovenského Kežmaroku.

Sportovní akce byla zahájena proslovem a položením kytice u Památníku dětských obětí války. Poté se závodníci a pedagogové odebrali na místo konání závodu a následovaly sportovní disciplíny v pořadí plavání, jízda na kole a běh.

Počasí se postaralo o to, že závod byl velmi náročný, nicméně účastníci se nezalekli a bojovali až do poslední chvíle. Časem 16,49 min. nakonec zvítězil Martin Antoš ze třídy MED 3, na druhém místě skončil Filip Bendák ze třídy PO1 s časem 17,14 min. a na bronzový stupínek si stoupl Roman Jabůrek ze třídy ISM 2 s časem 18,13 min. Nejen oni, ale i ostatní účastníci závodu obdrželi za svůj výkon, vůli a dodržování zásad fair play zajímavé ceny, mezi nimiž byly i tablety, pevné disky, míče či sportovní brašny.

Poděkování patří všem pedagogům a žákům, kteří se podíleli na organizačním zabezpečení sportovní akce, gratulace nejen vítězům, ale všem závodníkům, kteří se nezalekli ani zimy, ani náročnosti závodu.

Fotogalerie

Nejlepší v okrese, nejlepší v kraji, pátí v republice – naši hokejbalisté

Vyhráli okresní kolo, vyhráli krajské kolo a 29. května odjeli pod vedením Mgr. Hynka Mrázka na pražskou Palmovku, aby se zúčastnili celostátního finále turnaje Hokejbal proti drogám. Naše mužstvo ve složení Karel Šmíd, Martin Kehar (oba z třídy MMV2), KrešimirSchildhábel (PO1), Patrik Šmíd (SPT3), Lukáš Hulcr (MED3), Martin Seidl (I3), Roman Jabůrek (ISM2), David Kohout (MMV3) a Jan Švagr (DPT1) se probojovalo mezi nejlepší hokejbalisty středních škol z ČR.

Ani zde nezklamali a v závěrečném hodnocení měli na svém kontě dvě výhry, dvě remízy (s prohrou na nájezdy) a jednu jedinou prohru.

Poněkud nelogické počítání zápasů nás sice zařadilo až na páté místo, ale i to je pro nás velkým vítězstvím. Prohráli jsme jen s týmem Pardubic, a to pouze nejtěsnějším možným poměrem – 0:1. A jaké byly ostatní výsledky?Ústí nad Labem jsme porazili 3:1 a s Prahou a Mostem remizovali 2:2, resp. 1:1. V závěrečném boji o páté místo jsme jasným způsobem deklasovali Hradec Králové 8:2.

Děkujeme nejen všem naším hokejbalistům, ale i jejich trenérovi, manažerovi a řidiči v jedné osobě – Mgr. Hynku Mrázkovi – za vzornou reprezentaci školy na všech třech turnajích.

Fotogalerie

Finále soutěže odborných dovedností „Učeň instalatér 2014“

Finálové klání soutěže se již tradičně v rámci stavebních veletrhů na výstavišti v Brně ve dnech 23. a 24. dubna 2014. Organizátorem je Cech topenářů a instalatérů ČR ve spolupráci se Střední školou polytechnickou Brno, Jílová 36g. Soutěže se účastnily vítězové krajských kol z celé České republiky a Prahy.

Úkolem soutěžících byla montáž závěsného WC a osazení tlačítek, montáž umyvadla včetně stojánkové baterie a dopojení na odpad a vodu, ohýbání a svařování ocelových trubek, ohýbání a pájení Cu potrubí a fitinek a svařování plastů. Následovalo spojení těchto tří druhů materiálu dohromady a provedení tlakové zkoušky těsnosti.

Část soutěže byla věnována i vědomostním otázkám z BOZP a odbornosti oboru.

Slavnostní vyhodnocení proběhlo v areálů Brněnských veletrhů.

Z celkového počtu 850 žáků oboru instalatér postoupilo do závěrečného finále 28 žáků. Žák Vaněk obsadil 20. místo a žák Holeček 25. místo. V jednotlivé disciplíně svařování plastů se žák Vaněk umístil na 5 místě, od třetího místa ho dělil jeden bod.

Vítěz krajského kola SOČ je z naší školy

Dne 29. 4. 2014 se konalo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. Naši školu reprezentovali Martin Šedivý a Ondřej Gaži (třída MET2) s projektem digitálních hodin se školním zvoněním a Tomáš Ryba (třída AEE2) s projektem přístrojové desky pro simulátor jízdy.

Z celkem 73 přihlášených prací v kategorii elektronika a telekomunikace porotu nejvíce zaujal projekt Tomáše Ryby. Jeho práci ocenili 1. místem a doporučili postup do republikového kola, které se bude konat ve dnech 13. – 16. 6. 2014 v Plzni. Žáci Martin Šedivý a Ondřej Gaži obsadili pěkné 3. místo.

Blahopřejeme a za příkladnou reprezentaci školy děkujeme nejen soutěžícím, ale i učitelům, kteří je podporovali a pomáhali jim s přípravou. Tomáši Rybovi držíme palce, aby v silné konkurenci celostátního klání obstál co nejlépe.

Fotogalerie

Soutěž odborných dovedností „Učeň instalatér 2014“

V letošním školním roce se konal již 17. ročník soutěže odborných dovedností v oboru instalatér. Vzhledem k zavedení nového systému průběhu a hodnocení soutěže se krajská kola Středočeského kraje, Jihočeského kraje a Kraje Vysočina konala společně ve Střední škole stavební Jihlava dne 4. března 2014. Naši školu reprezentovali žáci 3.ročníku Tomáš Holeček a Michal Vaněk. I přes nový, neznámý systém průběhu a hodnocení soutěže, se našim žákům podařilo vybojovat 1.místo v rámci Středočeského kraje a tím i postup do celostátního kola, které se uskuteční v měsíci dubnu v Brně v rámci stavebních veletrhů. Za výsledek patří poděkování žákům i pedagogickým pracovníkům, kteří se podíleli na přípravě.

Fotogalerie

Soutěž odborných dovedností „Karosář junior 2014“

Krajské kolo soutěže odborných dovedností v oboru karosář se v letošním roce konalo ve Středním odborném učilišti strojírenském, Škoda auto a.s. v Mladé Boleslavi dne 20.3.2014. Součástí soutěže byl test na PC, poznávací část a praktický úkol. Naši školu reprezentoval žák 3.ročníku Josef Kloc. V silné konkurenci obsadil náš žák výborné 2.místo. Za přípravu a umístění patří poděkování žákovi i pedagogickém doprovodu.

Zahájena výuka v nových dílnách

Dne 27. 3. 2014 byl slavnostně ukončen projekt „Modernizace dílen odborného výcviku SOŠ a SOU, Kladno, Dubská“, který byl realizován za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a zřizovatele školy – Středočeského kraje.

Za účasti náměstka hejtmana Středočeského kraje a 1. náměstka primátora města Kladna Bc. Zdeňka Syblíka, vedoucího Odboru školství, mládeže a sportu SK PaedDr. Pavla Schneidera, ředitele Úřadu regionální rady Ing. Václava Chytila a dalších významných hostů bylo slavnostně otevřeno šest elektrodílen, dvě autodílny a jedna elektrolaboratoř. Nejmodernější technika, kterou jsou dílny pro výuku studijních i učebních oborů vybaveny, zaručuje, že se škola stane i hrou a zábavou.

Napsali o nás:

Fotogalerie

Maturitní ples

Dne 7.2.2014 se v Kulturním domě Kladno konal maturitní ples tříd MID4, PT2, SPT4 a TME4. Na jeho přípravě a organizaci se kromě žáků zmíněných tříd podíleli také třídní učitelé závěrečných ročníků Mgr. Lenka Dvořáková, Mgr. Eva Plačková, Ing. Miroslav Elgr a Ing. Jiří Šťastný. Ples měl bohatý kulturní program, vystoupily tři taneční skupiny různých žánrů, skupina historického šermu a publikem nadšeně přijatí žáci třídy SPT4, kteří předvedli v originálním pojetí nástup hasičů k akci v rámci půlnočního překvapení. K tanci a poslechu zahrála skupina All Right Band. Poděkování za finanční a organizační podporu patří vedení školy SOŠ a SOU Kladno, Dubská a Statutárnímu městu Kladno, jehož primátor Ing. Dan Jiránek se plesu osobně zúčastnil. Žáci, rodiče, pedagogové i ostatní hosté se, jak pevně doufáme, výborně bavili v průběhu celého večera a odnesli si krásný zážitek z této společenské akce.

Fotogalerie